PXL_20240705_070224255.MP~2-cc96b601750e109f6b7a0ad882c4708d.jpg
misc-36

Korupcijos prevencija

Vilniaus vystymo kompanija (toliau – Bendrovė) įgyvendina svarbius Vilniaus miesto viešosios paskirties objektų statybos projektus, kurių sėkmė priklauso nuo akcininko, veiklos partnerių ir visuomenės pasitikėjimo. Suprasdama tai, Bendrovė savo veiklą grindžia etikos ir antikorupcinio elgesio principais. Bendrovėje yra netoleruojamos korupcijos apraiškos, nederamų dovanų siūlymas, teikimas bei priėmimas.

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. įsigaliojo naujas Etikos ir antikorupcinio elgesio kodeksas (toliau – Kodeksas), kuris nustato Bendrovės taikomus etikos principus, pagrindinius įsipareigojimus etiškam elgesiui, antikorupcinius įsipareigojimus, vykdomą dovanų politiką ir privačių interesų konfliktų prevenciją.

Bendrovėje diegiami ir palaikomi antikorupciniai elgesio standartai, taikomos pagrindinės antikorupcinės aplinkos kūrimo priemonės, vadovaujantis Korupcijos prevencijos įstatymo, Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo, Pranešėjų apsaugos įstatymo, Viešųjų pirkimų įstatymo, kitų teisės aktų nuostatomis bei elgesio normomis, rekomendacijomis ir gerąja praktika.

Darbuotojams ir valdybos nariams šis Kodeksas padeda elgtis pagal Akcininko ir Bendrovės lūkesčius. Kiekvienas Darbuotojas ir kolegialaus organo narys savo elgesiu privalo demonstruoti pagarbą vienas kitam, Akcininkui, veiklos partneriams, visuomenei, vertybėms, netoleranciją korupcijai ar neskaidriems sprendimams, atsakingai rūpintis Įmonės efektyvia veikla ir reputacija.

Veiklos partneriams ir kitoms suinteresuotoms šalims Kodeksas leidžia suprasti, kokiais etiškos ir atsakingos veiklos principais, įsipareigojimais Bendrovė vadovaujasi vykdydama savo veiklą ir kokio elgesio tikisi iš jų.

Kviečiame susipažinti su Etikos ir antikorupcinio elgesio kodeksu. 

misc-17
Korupcijos prevencija:

Bendrovė, savo veikloje taikydama nulinę toleranciją korupcijai, įsipareigoja:

  • laikytis visų Korupcijai atsparios aplinkos kūrimą reglamentuojančių Tarptautinių, Lietuvos Respublikos teisės aktų, bei Kodekso nuostatų, užtikrinant skaidrią ir teisėtą Bendrovės veikimą;
  • netoleruoti neetiško elgesio, kyšininkavimo, papirkimo, piktnaudžiavimo, nepriimtinų dovanų, nepotizmo, interesų konfliktų, suinteresuotų šalių neteisėtos įtakos, netinkamai apskaitytos veiklos ir mokesčių slėpimo ir kitų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų ar teisės pažeidimų;
  • elgtis politiškai neutraliai, atsiriboti nuo bet kokių įtakos formų politikams ar politinėms partijoms, neteikti jiems paramos.

Bendrovė taiko nulinę dovanų politiką ir rekomenduoja jokių Dovanų neteikti ir nepriimti, jeigu tai susiję su Darbuotojo pareiginiu statusu, atliekamomis darbo funkcijomis ar suteiktais įgaliojimais.

Bendrovė siekia, kad už gerai atliktą darbą būtų atsidėkojama padėka, išsakyta žodžiu ar parašyta raštu.

ĮBendrovei priimtinas dovanojimas pagal tarptautinį protokolą ar tradicijas, kuris įprastai yra susijęs su Darbuotojo pareiginiu statusu, atliekamomis darbo funkcijomis ar suteiktais įgaliojimais, taip pat reprezentacijai skirtų dovanų su valstybės, įstaigos ir kitokia simbolika dovanojimas arba, kai paslaugomis yra naudojamasi Bendrovės tikslais. Visais nurodytais atvejais dovanojimas turi atitikti Bendrovės Dovanų dovanojimo gairių nuostatas dėl dovanojimo priimtinumo.

Darbuotojai, kiti fiziniai ir juridiniai asmenys, visuomenės nariai, su kuriais Įmonę sieja  sutartiniai, bendradarbiavimo ar kitokio pobūdžio santykiai, raginami pranešti apie Kodekso nuostatų pažeidimus ar galimus Kodekso nesilaikymo atvejus.

Nebūkite abejingi, padėkite užtikrinti skaidrią Vilniaus vystymo kompanijos veiklą, tinkamą teisės aktų bei Bendrovės etikos ir antikorupcinio kodekso nuostatų laikymąsi.

Kaip pranešti apie korupciją?

Anonimiškai galima pranešti Pasitikėjimo linija el. paštu pranesk@vilniausvystymas.lt arba Vilniaus miesto savivaldybės (toliau – VMS) vidiniais pranešimų apie pažeidimus teikimo kanalais, kurie viešinami Įmonės ir VMS internetinėse svetainės, skyriuose ,,Korupcijos prevencija“.

Įmonės Pasitikėjimo liniją administruojantis Atsakingas asmuo (verslo atsparumo vadovas Darius Dabulskis), gavęs pranešimą apie pažeidimą, privalo:

  • ją pateikusiam asmeniui pageidaujant nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, raštu informuoti jį apie tokios informacijos gavimo faktą;
  • ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo informacijos apie pažeidimą gavimo dienos turi pranešti asmeniui apie priimtą sprendimą dėl informacijos nagrinėjimo;
  • baigus nagrinėti informaciją apie pažeidimą, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per dvi darbo dienas, raštu informuoti pranešimą apie pažeidimą pateikusį asmenį apie priimtą sprendimą, nagrinėjimo rezultatus ir veiksmus, kurių buvo imtasi ar planuojama imtis.

Visiems pranešantiems asmenims Įmonė aiškiai ir nedviprasmiškai suteikia visiško konfidencialumo, duomenų apsaugos, neatskleidimo bei susidorojimo netaikymo garantiją.

Asmens konfidencialumo užtikrinimas ir draudimas daryti neigiamą poveikį – taikomos nuo asmens pateiktos informacijos apie pažeidimą gavimo momento ir taikomos visiems asmenims.

Reikalavimas užtikrinti konfidencialumą netaikomas, kai:

  • to raštu prašo asmuo, pateikiantis arba pateikęs informaciją apie pažeidimą;
  • asmuo pateikia žinomai melagingą informaciją.

Informacijos apie pažeidimus teikimas, LR pranešėjų apsaugos įstatyme nustatyta tvarka

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas įtvirtina asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, apsaugos mechanizmą. Įstatymas taip pat nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus ir užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją bei atskleidimą.

Pranešimus apie pažeidimus gali pateikti Vilniaus vystymo kompanijos esami ir buvę darbuotojai ar asmenys, susiję su  Vilniaus vystymo kompanijos sutartiniais santykiais.

Pranešimai teikiami siekiant apsaugoti viešąjį interesą. Informacija pateikta siekiant apginti išskirtinai asmeninius interesus nebus laikoma pranešimu.

Pranešimus pateikusiems asmenims gali būti taikomos apsaugos, skatinimo ir pagalbos priemonės Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

Pranešti galite apie Vilniaus vystymo kompanijos:

  • galbūt rengiamą, daromą ar padarytą nusikalstamą veiką;
  • administracinį nusižengimą;
  • tarnybinį nusižengimą ar darbo pareigų pažeidimą;
  • ar kitą grėsmę viešajam interesui keliantį arba jį pažeidžiantį teisės pažeidimą, apie kuriuos sužinote iš savo turimų ar turėtų darbo arba sutartinių santykių su ,,Vilniaus vystymo kompanija“ .

Informacija apie pažeidimą teikiama vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu arba kompetetingai institucijai tiesiogiai.

Pranešimų pateikimo tvarka numatyta Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme, taip pat Informacijos pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą Vilniaus miesto savivaldybėje teikimo tvarkos apraše.

Teikiant pranešimą vidiniu informacijos apie pažeidimus kanalu, prašome užpildyti Pranešimo apie pažeidimą Savivaldybei formą ir siųsti el. paštu pranesk@vilnius.lt

DĖMESIO! Vidinis pranešimų kanalas nėra skirtas skundams, prašymams ar pranešimams pateikti, siekiant apginti išskirtinai asmeninius interesus.

Įspėjame, kad Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 236 straipsnyje yra nustatyta baudžiamoji atsakomybė už melagingą nekalto asmens įskundimą padarius nusikalstamą veiką arba pranešimą apie žinomai nebūtą nusikaltimą.

Vilniaus vystymo kompanijos veikla grindžiama atvirumo bei skaidrumo principais. Vadovaujantis  LR Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymu, Bendrovėje yra patvirtintas sąrašas pareigų, kurias einantys asmenys privalo deklaruoti privačius interesus.

Vadovaujantis LR Korupcijos prevencijos įstatymo 17 str. 4 dalies 4 ir 5 punktais ir 5 dalimi, taip pat siekiant užtikrinti personalo patikimumą, Bendrovėje patvirtintas sąrašas pareigybių, į kurias skiriant teikiamas prašymas STT pateikti informaciją apie asmenį.

Įmonė daug dėmesio skiria darbuotojui antikorupciniam švietimui, dalinimuisi gerąja praktika ir įsitraukimui į antikorupcinę veiklą. Bendrovės darbuotojai dalyvauja antikorupciniuose mokymuose, seminaruose, renginiuose ir hakatonuose.

2022 m. Įmonės veikla:

  1. LR STT antikorupcinio švietimo mokymai tema „Korupcijos samprata ir pasireiškimas Lietuvoje. Interesų konfliktai. Dovanų politika“.
  2. VTEK renginiai atitikties pareigūnams.
  3. Skaidrumo akademijos renginys „Antikorupcinė komunikacija: kodėl svarbu ne tik daryti, bet ir apie tai kalbėti?”.
  4. 8-oji verslo saugos konferencija.
  5. TILS diskusija ,,Investicijų į infrastruktūrą  skaidrumas ir pagrįstumas“.
  6. Tarptautinis IntegrityHachathon.
  7. Vidiniai antikorupciniai mokymai/pristatymai: ,,Etikos ir antikorupcinis kodeksas“, ,,Dovanų politika“, ,,Verslo atsparumo procesai“, ,,Privačių Interesų deklaravimas ir derinimas“, LR STT e-mokymų platformos pristatymas ir kt.

2022 m. Bendrovėje patvirtinta Rizikų valdymo politika ir pradėta taikyti rizikų valdymo sistema.

Kasmetinis rizikų vertinimas atliekamas iki einamųjų metų spalio 31 d. Labai didelės rizikos nedelsiant įtraukiamos į Registrą, nustatant rizikos valdymo priemonių planą.

Priklausomai nuo nustatytų Korupcijos ir kitų rizikų lygio, taikoma Įmonės rizikos valdymo strategija.

Valdybai teikiamos ketvirtinės ir metinė ataskaitos apie rizikų stebėsenos ir kontrolės rezultatus.