Naujienos

Visuomenei pristatyti Nacionalinės koncertų salės projektiniai pasiūlymai

2021 09 08

Po penkerių metų ant Tauro kalno įsikurs naujas, modernus ir daugiafunkcinis meno centras – Nacionalinė koncertų salė „Tautos namai“. Per šį laikotarpį bus sutvarkyta ir Tauro kalno aplinka: parkas su pėsčiųjų takais ir Liuteronų sodas, garbingai įprasminantis čia buvusias senąsias kapines.

Visuomenei įvertinti buvo pateikti Nacionalinės koncertų salės projektiniai pasiūlymai, juos pristatė tarptautinį architektūrinės idėjos konkursą laimėjęs architektas Daniel Fraile Ortiz („Arquivio Architects, Ispanija).

Architektas pasakojo apie projekto idėją, kaip ji susilieja su miesto architektūra ir tautinės savimonės simbolika. „Šis projektas yra kaip ikona, miesto ženklas. Visi žinome Gedimino bokštą, norėjome apšviesti ir šį pastatą. Mums dar labai svarbu, kaip jis atrodys naktį. Visi elementai turi skirtingą apšvietimą – turime baltą šviesą, o įeinant į vidų ji tampa geltonesnė. Tai mums primena gintarą“, – pasakojo architektas.

Bendras Nacionalinės koncertų salės „Tautos namų“ komplekso plotas sieks 16 000–18 000 kv. m. Planuojama, kad Didžioji koncertų salė bus skirta iki 1500–1700 klausytojų, ji bus pritaikyta ir klasikinės (simfoninės ir kamerinės) muzikos koncertams, ir kitų žanrų muzikos koncertams (salės akustinę kokybę numatyta pritaikyti panaudojant projektuojamas kintamos natūralios akustikos priemones).

Mažąją, kitaip daugiafunkcę, profesionalaus scenos meno, 500 vietų salę planuojama skirti įvairiems meno žanrams.

Trečioji, „Tautos namų“ salė, bus skirta ekspozicijų, renginių ir edukacinei veiklai.

Pristačius projektinius pasiūlymus, kitąmet bus rengiamas Nacionalinės koncertų salės techninis projektas ir skelbiamas atviras rangos darbų pirkimo konkursas. Statybų pradžia planuojama 2023 metais.

Kartu su Nacionalinės koncertų salės projektu buvo pristatyti ir Tauro kalno aplinkos sutvarkymo sprendiniai, kurie po projektinių pasiūlymų pristatymo, prieš virsdami techniniu projektu, buvo gerokai pakoreguoti. Pirmiausia sumažinant šalinamų medžių skaičių, kuris nuo 140 sumažėjo iki 24 po to, kai apsispręsta, senieji čia augantys medžiai yra svarbesni nei galimybė atverti panoramas.

Rekonstruojant Tauro kalno kraštovaizdį bus išsaugota esama želdyno struktūra, reljefo formos, tausojami senieji želdiniai. Bus formuojamas pėsčiųjų takų tinklas,  teritorija pritaikyta taip, kad tarnautų visiems vilniečiams – ir žmonėms su fizine negalia, ir tėvams, stumiantiems vaikų vežimėlius ar dviratininkams.

Tikimasi, dar šiemet gauti statybos leidimą, o kitąmet konkurso būdu parinkti rangovą darbams atlikti. Darbai turėtų būti pradėti 2023 m. pradžioje.

Tarp būsimos Nacionalinės koncertų salės ir Santuokų rūmų žaliuojantis Liuteronų sodas bus tvarkomas atsižvelgiant į tai, kad iki XX a. 6-tojo dešimtmečio pabaigos čia veikė kapinės, į kurias iš senųjų kapinių buvo perkelta dalis vertingiausių antkapių bei antkapinių lentų, regėjusių XVI-XVII a. vilniečius. Siekiama kuo mažiau keisti esamą kraštovaizdį.

Parke atsiras nauji, komfortiški suoleliai, istorinėse vietose bus atkurti senieji takai, į kapines grįš restauruotos išlikusios antkapinės plokštės ir paminklai. Vykdant Liuteronų sodo atnaujinimo darbus bus išsaugoti visi medžiai, pasodinta ir naujų augalų. Rekonstrukcija jau vykdoma, tačiau jos metu aptinkama archeologinių radinių, kuriuos vertina ekspertai, dėl ko darbus tenka sustabdyti. Planuojama Liuteronų sodą sutvarkyti ir lankytojams atverti jau 2022 m.

Visuomenės patogumui informacija apie šių projektų vykdymą, tikslus, taip pat vaizdinė informacija yra skelbiama naujai sukurtoje interneto svetainėje https://taurokalnas.lt.

Visas Nacionalinės koncertų salės vizualizacijas galima peržiūrėti ČIA.