Medinės architektūros paveldo muziejus Vilniuje, Polocko g. 52

  • Projekto rangos paslaugų ~0,9 mln. € su PVM

Vykdant šį projektą, sutvarkytas pastatas, esantis Polocko g. 52, Vilniuje, ir jame įkurtas Medinės architektūros paveldo muziejų. Objekte atliekti tvarkomieji statybos ir tvarkomieji paveldosaugos darbai. Šimtmečius skaičiuojants apleistas medinukas virto išskirtine medinės architektūros puošmena, pristatančia medinės miesto architektūros istoriją, dabartį ir ateitį.

Projektavimas

2019 m. IV ketv.

Ranga
Projekto darbų pabaiga

2021 m. III ketv.

Medinis namas restauruotas ir iš esmės pritaikytas šiuolaikinio muziejaus veiklai – pakeisti supuvę sienų rąstai, sutvirtintos pastato konstrukcijos, uždengtas stogas, pastatytas priestatas-laiptinė, pritaikyta universaliam naudojimui. Šiuolaikines saugos ir inžinerines sistemas pavyko įdiegti išsaugant vertingąsias kultūros paveldo objekto savybes. Restauruojant pastatą buvo išsaugoti autentiški architektūriniai elementai ir konstrukcijos – langai su langinėmis, durys, pertvaros, grindys antrame aukšte, medžio drožiniai, įvairūs pastato apdailos elementai, papjė mašė rozetė (tai XVIII-XIX a. išpopuliarėjęs dekoravimo būdas, kai iš popieriaus masės ir klijų yra formuojamos pastato interjero apdailos detalės).

Medinis namas adresu Polocko g. 52 ilgą laiką buvo apleistas ir nenaudojamas, jo priežiūra rūpinosi Užupio bendruomenė. Visą savo gyvavimo laikotarpį, nuo 1876 m. iki okupacijos, pastato paskirtis buvo gyvenamoji: 1919–1944 metais name iš viso gyveno 118 nuomininkų, o apie paskutinį pastato savininką Joną Čepą liudija išlikusi autentiška rankų darbo medinė pastato adreso lentelė. Sovietmečiu pastatas taip pat buvo suskaidytas į butus ir apgyvendintas.

ilniaus memorialinių muziejų direkcijai perduotą paveldo objektą restauravo UAB „Ekstra statyba“ kartu su „Vilniaus plano“ projektuotojais, medžio meistrų Sauliaus Sakalo ir Romo Valančio komandomis, polichromijos tyrėja Neringa Šarkauskaite – Šimkuviene bei Vytauto Dzindziliausko polichromijos restauratorių komanda. Pastato restauravimo projekto bendra vertė – apie 1,2 mln. Eur.

Jis finansuotas Vilniaus miesto savivaldybės ir ES fondų lėšomis.