Naujienos

Prasidėjo Balsių daugiafunkcinio bendruomenės centro kūrybinės dirbtuvės

2021 05 27

Balsių bendruomenės pirmininkė Neringa Kleniauskienė kūrybinėse dirbtuvėse dalyvaujančias grupes gyvai supažindino su svarbiausiomis visuomeninėmis erdvėmis. Ateinančias savaites keturios atrintos dalyvių komandos, padedamos skirtingų sričių ekspertų,  nagrinės bendruomenės centro įgyvendinimo poreikius ir galimybes.

Pirmoji sesija bus skirta skirtingų interesų grupių – teritorinių bendruomenių, bažnyčios, Vilniaus miesto savivaldybės – LŪKESČIAMS išsakyti. Šios sesijos metu taip pat bus nagrinėjama, kokios paslaugos galėtų ar turėtų būti teikiamos centre, kas galėtų būti tokių paslaugų teikėjai.

Antrosios sesijos metu dėmesys bus sutelktas į įvairių bendruomenės veikimo MODELIŲ analizę, šių praktikų aktualumą Balsių centrui. Komandos pirminius siūlymus pristatys skirtingais principais mieste veikiančių bendruomeninių centrų  atstovams – DIRBTUVIŲ ekspertams.

Trečiosios sesijos metu komandos aiškinsis, kas turėtų būti centro ŠERDIS, koks jų kiekis ir veiklos pobūdis būtų optimalus sklandžiam veikimui. Šios sesijos metu tikimasi konstruktyvių diskusijų apie bažnyčios, bibliotekos, neformalios edukacijos ir socialinių paslaugų vaidmenį telkiant bendruomenes. Birželio 22 dieną bus surengti FINALINIAI komandų darbų pristatymai CENTRO interesų grupėms. Tuomet rezultatai bus apibendrinti ir liepos pradžioje pristatyti visuomenei.

Dirbtuves kuruojantys architektai Liutauras Nekrošius (VILNIUS TECH), Evelina Vasiliauskaitė (Architektūros fondas) ir sociologė Dalia Čiupailaitė (VU) užsakovui Vilniaus miesto savivaldybei ir organizatoriui Vilniaus vystymo kompanijai pasiūlė dirbtuvių modelį, kuris grįstas ne konkurencijos, bet bendradarbiavimo principu. Pradiniame dirbtuvių organizavimo etape kviesta suburti tarpdisciplinines komandas ir teikti paraiškas atrankai. Atsižvelgiant į komandų profesinę įvairovę, motyvaciją dalyvauti, siūlomų tyrimų metodų naujumą ir pagrįstumą buvo pakviestos keturios komandos. Kiekvienai komandai numatytas vienodas 3 tūkstančių eurų honoraras, kuris bus išmokėtas, jei komanda dalyvaus visose sesijose, o jų darbo kokybė tenkins užsakovą. Siekiama, kad jos sukurtų bendrą kompleksišką ir gilų rezultatą.

Dėl tokio darbo organizavimo metodo dalyviai gali veikti kaip viena grupė – nariai vieni kitus papildo savitomis kompetencijomis, rezultatas pasiekiamas ne konkuruojant, o mokantis vieni iš kitų, keliant savo profesines kompetencijas, gilinant  tarpprofesinio bendradarbiavimo, darbo su bendruomenėmis įgūdžius.

BAULAND specializuojasi urbanistikos (Donatas Baltrušaitis, Paulius Kliučinskas) ir kraštovaizdžio architektūros (Agnė Dailidaitė) srityse. Urbanistinio planavimo bei visuomenės dalyvavimo metodų jie išmoko Belgijoje ir Nyderlanduose, o dabar tai gali aktyviai taikyti ir Lietuvoje. Komanda dalyvauja bendruomenių įtraukimo projektuose, šiais metais laimėjo Šeškinės geomorfologinio draustinio parko konkursą.

Architektūros, kultūros ir ekonomikos sąsajas, tikimasi, kurs IMM ir XWHY tandemas. Architektų Igno Račkausko, Miko Kauzono ir Mindaugo Glodenio įgyta akademinė bei profesinė patirtis Nyderlandų, Jungtinės Karalystės ir Lietuvos universitetuose bei architektų biuruose, pastaruoju metu lėmė jų sėkmę Vokiečių gatvės architektūros konkurse. Kultūros tyrėjo Eugenijaus Kaminskio profesinė veikla orientuota į vietos gyvybingumą formuojančių žmonių kultūros puoselėjimą pasitelkiant verslo ir inovacijų kuriamas galimybes.

TAAM architekčių Akvilės Brazauskaitės ir Audingos Andruškevičiūtės patirčių derinys dirbant su stambiais architektūros kompleksais Vilniuje (Quadrum su Arches, Lund+Slaato Arkitekter ir Schmidt Hammer Lassen) ir Londone (su Barton Willmore) bei miesto sociologų, medijų menininko Tado Šarūno ir jo kolegos Mažvydo Karaliaus kvartetas, tikimasi, padės kurti ne tik savitą naujojo centro tapatumą, tačiau ir pasiūlys sprendimus, kaip užtikrinti socialinę įvairovę.

AVVJ21 architektė Viktorija Blažienė, švietimo sociologė Agnė Girkontaitė, psichologė Viktorija Kirilovaitė kartu su interjero dizaineriu Jurgiu Morkūnu veiklos prioritetu laiko kokybinių sociologijos metodų susiejimą su erdviniais aplinkos kiekvienam sprendimais taip, kad jie skatintų visuomenės integralumą, laisvą bendruomenių vystymąsi. Viktorija (kartu su 2L Architects) yra įgyvendinusi Šv. Juozapo mokyklos pastato projektą ir  parengusi dar trijų mokyklų projektus.